DEUTER FUTURA 28

Už dlouho jsme s mou slečnou sličnou plánovali výlet do Tater a když se naskytl prodloužený víkend, nasedli jsme do auta a vydali se směr Velká Lomnica. Pravda, tři dny nejsou nic moc, ale znáte to..času není nazbyt a batohy už nás prosily o vyvenčení! Jako správný MUŽ jsem se chopil příprav a vymyslel to následovně:

Pátek – Malá Fatra, Jánošikove diery

Sobota – Vysoké Tatry, Východná Vysoká

Na cestu jsme si přibalili 4 batohy z kolekce 2019:

  • Deuter Futura 28
  • Deuter Speed Lite 22 SL (dámský)    
  • Mammut Creon Tour 28
  • Mammut Lithia Speed 15 (dámský) 

Vzhledem k tomu, že jsme měli z pátku na sobotu zařízené ubytování, zvolili jsme spíše jednodenní batohy. Samozřejmě, že se do osmadvacetililitrového báglu sbalíte i na dva dny, někdo klidně i na tři, ale to nechť se každý rozhodne sám.

Všechny batohy jsme otestovali a ve čtyřech článcích vám nabídneme recenze na jednotlivé modely.

 

 

 DEUTER FUTURA 28

 

Při výběru batohu jsem věděl, že musím sáhnout po perfektně odvětraném zádovém systému. Celkem dost se potím a představa, že budu mít batoh celý den doslova přisátý na zádech, mě lehce znepokojovala. Deuter na tyto „případy“ naštěstí myslel a vyvinul revoluční zádový systém Aircomfort. Srdcem systému Aircomfort je lehký a kvalitní dvojitý rám, ve kterém je napnutá 3D AirMesh síťovina. Díky tomu vzniká mezi batohem a zádovým systémem (napnutou síťovinou) mezera, kterou neustále ventiluje vzduch a záda tak mohou pěkně dýchat.Všechny batohy řady Futura jsou tímto systémem vybaveny, takže to pro mě byla jasná volba! Přemýšlel jsem jen nad velikostí a nakonec se rozhodl pro 28 litrovou verzi.

 

 28 litrů? Na jednodenní až dvoudenní výlet ideál!

Kolem desáté jsme přijeli na parkoviště v Terchové a nastala obvyklá otázka: Co na sebe?? Bylo celkem teplo, ale jinak na parkovišti a jinak v lese žeano:) Nacpal jsem si tedy do batohu pro jistotu pár vsrtev navíc. Z počátku jsem si říkal, jestli nebude batoh na pár hodinový výlet zbytečně veliký, nicméně při pohledu na svačinovou hromádku, připravenou mou sličnou slečnou, jsem dostal spíše opačný pocit. Následně mi bylo názorně předvedeno, že se dá oblečení do batohu nejen nacpat, nýbrž i složit a rázem jsem měl poloprázdný batoh:)

Hlavní kapsa v sobě skrývá přepážku, takže není problém oddělit mokré věci od suchých. Zároven nabízí i poutko na uchycení rezervoáru na vodu a výstup na hadičku. Do přední, menší, kapsy se mi pohodlně vešla lékárnička a ocenil jsem i síťovaný organizér a praktickou kapsičku na klíče, peněženku nebo třeba telefon. Po stranách batohu jsou dvě elastické kapsy na láhvě s pitím. Ocenil jsem pásek, kterým se láhev zafixuje tak, že se ani nehne. Ten jsem fakticky docenil až druhý den, kdy jsem testoval Creon Tour od Mammutu, který rovněž nabízel postranní kapsy, ale bez pásku, takže jsem při některých pohybech cítil, jak se láhev kinklá a nebylo to dvakrát příjemné. Na batohu samozřejmě nemohou  chybět poutka na hůlky.

 

 

Nepodceňujte nastavení batohu, padne pak jak ulitý!

Jestli je někdo mistr zádových systémů, tak je to práve Deuter. I po nějakých šesti hodinách nošení batohu jsem měl pocit, jakobych na zádech snad ani nic nenesl. Pěkně polstrované ramenní popruhy mi padly tak akorát a potěšila mě možnost nastavení těžiště batohu. Při chůzi do kopce jsem si popruhem přitáhl batoh k zádům na doraz, aby mě netáhl zpátky, zatímco při chůzi z kopce naopak. Dobře nasazený a utažený bederní (stejně tak i hrudní) pás zase roznáší váhu po celých zádech a nezatěžuje tolik ramena.

Vůbec je dobré si s nastavením batohu trochu pohrát. Batoh si nikdy nenasazujte s utaženými ramenními popruhy! Nejdříve je povolte, batoh nasaďte, zapněte a přitáhněte bederní pás (na boční kosti), pak až utáhněte ramenní popruhy a popruhy k nastavení težiště batohu. Nezapomeňte zapnout a nastavit hrudní pás. Měřím 180 cm a někdy jsem měl pocit, že bych možná potřeboval zádový systém o pár cm vyšší. Bederní pás mi občas vylézal nad boční kosti, což by se nemělo stávat, ale ve finále to nebylo nic, co by mě nějak omezovalo. Na bederáku mě potěšily dvě kapsičky, které jsou tak akorát na balíček kapesníků, jelení lůj nebo jinou drobnost, kterou máte rádi po ruce.

Co se týká odvětrání, tak spocená zádá jsem po celém dni samozřejmě měl, ale Aircomfort splnim má očekávání. Díky sítce jsem neměl pocit přicucnutého nepřítele. Upřímně mě nenapadají jakékoliv mínusy. Snad jen váha batohu, která je o něco vyšší, za coč může především bohatě zpracovaný zádový systém. Ten vám to ale vrátí svou poholdností, takže ty gramy navíc ve finále ani nepocítíte. Málem bych zapomněl na praktickou přední elastickou kapsu, která je ideální na uskladnění například bundy při náhlých změnách počasí. Ty nás ale naštěstí nepotkaly. Proto zůstala nevyužita i nepromokavá pláštěnka, ukrytá v kapsičce na spodní straně batohu, kterou můžete jednoduše vyndat a nasadit na batoh. Pláštěnky nejsou součástí každého batohu, avšak Futura 28 ji má.

 

 

Závěrečné resumé

Pokud sháníte pohodlný batoh na jednodenní výlety, Deuter Futura 28 pro vás bude ideální variantou. Mě rozhodně přesvědčil. Někoho by možná mohla odradit absence kapsiček z vnější strany batohu, ale mně se všechny drobnosti pohodlně vešly do přední kapsy s organizérem. Batoh je pěkně zpracovaný i po vizuální stránce a nezbývá, než ho pochválit za pěkně zvládnutou službičku. Ten pocit, když jdete s ne úplně lehkým batohem a přitom máte pocit, že snad ani nic nenesete, je vážně super!

Futuráku díky!!

 

 

PLUSY
  • perfektní odvětrávání díky zádovému systému Aircomfort
  • nastavitelné ramenní popruhy a bederní pás s kapsičkami
  • možnost nastavení těžiště batohu
  • pláštěnka
  • kompatibilní s rezervoárem na vodu
  • v hlavní kapse možnost oddělení mokrých věcí od suchých
  • elastické boční kapsy na láhve se zajišťovacím páskem
  • přední kapsa s organizérem
  • přední elastická kapsa na rychlé zandání např. bundy
  • poutka na hole
  • pěkný design

 MINUSY

  • vyšší váha 1280 g
  • absence kapsiček na vnější straně batohu
 
Diskuse
Nebyly vloženy žádné příspěvky
Přidat nový příspěvek
Jméno
Email
Text